اطلاعات عمومی

انواع بسکت

انواع بسکت

بسکت های فیلتر اسپرسوساز انواع و سایزهای مختلفی دارد که قصد داریم در این مطلب به بررسی کامل آنها بپردازیم و پاسخگوی سوالات شما در این باره باشیم.

سایز بسکت ها و نوع آنها در کیفیت قهوه خروجی تاثیر گذار است.

 

به صورت کلی دو نوع بسکت پرتافیلتر موجود است:

1-تحت فشار=غیر استاندارد=Pressurized

2-غیر تحت فشار=استاندارد=Non-Pressurized

  1-سبدهای تحت فشار:

این یسکت ها به گونه ای طراحی شده اند که تهیه اسپرسو را برای افراد مبتدی آسان می کند. آنها یک مکانیسم داخلی دارند که به تنظیم جریان آب از طریق تفاله های قهوه کمک می کند و در نتیجه فرآیند استخراج بخشنده تر می شود.

بسیاری از دستگاه های خانگی دارای سبدهای فیلتر تحت فشار هستند.هنگام استفاده از این بسکت ها نیازی به تنظیم خیلی دقیق پودر قهوه ندارید.با این فیلتر قهوه از دو صفحه مجزا عبور می کند.

آب وارد یک ناحیه نگهدارنده بین صفحه اول و دوم می شود، جایی که فشار زیاد می شود و در نهایت قهوه را بیرون می راند.به همین دلیل است که فیلترهای تحت فشار گاهی اوقات به عنوان سبدهای “دو جداره” یا “فیلتر دو چاهی” نامیده می شوند.

  2-سبدهای غیر تحت فشار:

این سبدها بیشتر توسط باریستاها یا افراد حرفه ای استفاده می شوند و امکان کنترل بیشتر بر فرآیند استخراج را فراهم می کنند. آنها مکانیزم داخلی برای تنظیم جریان آب ندارند، بنابراین باریستا باید به صورت دستی جریان را کنترل کند.

در مقایسه با فیلترهای تحت فشار،خروجی با کیفیت بالاتر تولید و طعم اصلی قهوه مشخص تر است.هنگام استفاده از بسکت استاندارد،دوز دانه ها و اندازه آسیاب همگی به نتیجه اسپرسو کمک می کنند و برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به آزمایش دارند.

 

پرتافیلترهای نیکد(naked) چطور هستند؟

پورتافیلترهای نیکد به طور خودکار بدون ته(Bottomless)هستند. بدون هیچ گونه  فشار تقریبا مشابه بسکت های استاندارد،برای افرادی که می خواهند پیشرفت خود را در استخراج اسپرسو تماشا کنند خوب است.

این پورتافیلتر گاهی اوقات به عنوان “پرتافیلتر برهنه” نامیده می شود زیرا دهانه ها برداشته شده و سبد در معرض دید قرار می گیرد و شما را قادر می سازد تا فرآیند استخراج کامل را تماشا کنید.

در مورد اینکه آیا پورتافیلتر نیکد تفاوت دما ایجاد می کند یا خیر، بحث می شود، اما برخی از باریستاها می گویند که در نتیجه شات اسپرسو داغ تر خواهد شد. مزیت این فیلترها این است که به دلیل نداشتن سطوح فلزی، استفاده و تمیز کردن آنها آسان است. آنها همچنین به شما این امکان را می دهند که پیشرفت خود را از نظر زمان بندی شات و خروجی دقیق تر بیشتر پیگیری کنید.

 

 

قطر بسکت فیلتر

رایج‌ترین قطر سبد 58 میلی‌متر است و معمولاً اندازه استاندارد مورد استفاده در دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری و رده بالاتر خانگی است. گاهی اوقات با سبدهایی با قطر 53 میلی متر و به ندرت دوباره با سبدهای 57 میلی متری مواجه می شوید.

58 میلی متر – رایج ترین اندازه مورد استفاده توسط اکثر مارک ها

57 میلی متر – اندازه بسیار کمیاب که توسط برندهای ماشین های داخلی مانند Lelit و Ascaso استفاده می شود

54 میلی متر – در بسیاری از ماشین های خانگی مانند Breville’s Bambino، Bambino Plus، Barista Express، Barista Pro و DeLonghi’s La Specialista Arte استفاده می شود.

53 میلی متر – نه به اندازه معمول اما توسط مارک هایی مانند La Spaziale، Dalla Corte، برخی از ماشین های پیستون اهرمی و برخی از ماشین های داخلی استفاده می شود.

51 میلی‌متر – در کوچک‌ترین ماشین‌ها توسط برندهای لوازم خانگی مانند برویل،لواک،مباشی،نوا، دلونگی و کروپس استفاده می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید