اطلاعات عمومی

چه مقدار قهوه در روز مجاز است؟

چه مقدار قهوه در روز مجاز است؟

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است که طرفداران زیادی دارد. این نوشیدنی محرک و حاوی کافئین است که می تواند تأثیرات مثبتی بر سلامتی داشته باشد، اما در صورت مصرف بیش از حد می تواند به سلامتی آسیب برساند.

محتوای کافئین قهوه بسیار متغیر است و از 50 تا بیش از 400 میلی گرم در هر فنجان متغیر است.مطالعات نشان می دهند که مقدار مجاز مصرف قهوه در روز بین ۳ تا ۴ فنجان (۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر) است. این میزان کافئین دریافتی نباید از ۴۰۰ میلی گرم در روز تجاوز کند. برای افراد حساس به کافئین یا کسانی که بیماری های خاصی دارند، این میزان ممکن است کمتر باشد.

مصرف بیش از حد قهوه می تواند باعث ایجاد عوارضی مانند:

  • بی خوابی
  • اضطراب
  • افزایش ضربان قلب
  • لرزش دست ها

شود. افراد به ویژه باید دقت کنند که در طول روز مصرف قهوه را محدود کنند و در ساعات پایانی روز از مصرف آن خودداری کنند تا بتوانند به خوبی بخوابند.

در مجموع، مصرف متعادل و منطقی قهوه می تواند برای بدن مفید باشد اما باید به میزان مصرف توجه داشت و از مصرف بیش از حد آن پرهیز کرد. در صورت داشتن هرگونه نگرانی در مورد مصرف قهوه، بهتر است با پزشک مشورت کرد.

اثرات کافئین بر خواب به صورت ژنتیکی تعیین می شود. برخی از افراد می توانند قهوه بنوشند و بلافاصله بخوابند، در حالی که برخی دیگر در طول شب بیدار هستند.

بسته به ساختار ژنتیکی خود، ممکن است مقدار زیادی کافئین – یا بسیار کم – را تحمل کنید. اکثر مردم جایی در وسط هستند.

تحمل اکتسابی شما نیز بسیار مهم است. کسانی که هر روز قهوه می نوشند نسبت به کسانی که به ندرت قهوه می نوشند، می توانند بسیار بیشتر تحمل کنند.

همچنین مهم است که بدانیم شرایط پزشکی می تواند بر حساسیت به کافئین تأثیر بگذارد.

اگر اضطراب، اختلال هراس، آریتمی قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا سایر شرایط پزشکی دارید، ممکن است کافئین کمتری را تحمل کنید. در چنین مواردی حتما باید با پزشک مشورت کنید.

در یک مطالعه بر روی 402260 فرد 50 تا 71 ساله، کسانی که 4 تا 5 فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند، کمترین خطر مرگ را در دوره مطالعه 12 تا 13 ساله داشتند.

کافئین در دوران بارداری
در زنان باردار، کافئین می تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد. با این حال، جنین در متابولیسم کافئین مشکل دارد.

برخی از مطالعات مصرف زیاد کافئین در دوران بارداری را با افزایش خطر سقط جنین، مرده زایی، زایمان زودرس و وزن کمتر هنگام تولد مرتبط می دانند.

به طور کلی توصیه می شود که زنان باردار مصرف خود را به 100-200 میلی گرم کافئین در روز محدود کنند – حدود 1-2 فنجان (240-475 میلی لیتر) قهوه.

با این حال، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که در دوران بارداری به طور کامل از قهوه اجتناب کنید. اگر می خواهید کاملاً ایمن باشید، این یک انتخاب هوشمندانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *