اطلاعات عمومی

راهنمای خرید قهوه

راهنمای خرید قهوه

هر وقت به خواربارفروشی یا کافی شاپی می رویم، انواع مختلفی از قهوه برای انتخاب وجود دارد! از تیره تا روشن گرفته تا رست اسپرسو، ایتالیایی، گواتمالایی، دانه‌های کامل، دانه‌های آسیاب شده و انواع مختلف دیگر که تعدادشان بسیار زیاد است. چگونه شروع به انتخاب مناسب کنم؟

برای تهیه یک فنجان قهوه یا شات اسپرسو واقعا عالی به دو چیز نیاز دارید: 1-تجهیزات با کیفیت بالا   2-دانه های قهوه با کیفیت بالا

نوع دانه ای که در ترکیب با تجهیزات انتخابی خود استفاده می کنید، عامل تعیین کننده ای برای طعم و رضایت شما از فنجان قهوه یا شات اسپرسو است.

3 کلید برای پیدا کردن دان قهوه مناسب وجود دارد: اول اینکه بدانید چه نوع گونه ای از دانه را خریداری می کنید، دوم اینکه منشا دانه و تأثیر آن بر طعم را بدانید و سوم اینکه در مورد رست های مختلف و تأثیر آنها بر روی طعم آن بدانید.

 

1-داستان دو نوع دان قهوه

اولین چیزی که در مورد دانه های قهوه باید بدانید این است که  دو گونه مجزا از دانه های قهوه وجود دارد: عربیکا و روبوستا.

این دو نوع دانه متفاوت برداشت می شوند، متفاوت استفاده می شوند و طعم متفاوتی دارند. دانستن تفاوت‌های بین این دو دانه به شما کمک می‌کند دانه‌های قهوه را خریداری کنید که ویژگی‌های آن انتظارات طعم شما را برآورده می‌کند.برای دانستن درباره این دو نوع دان قهوه،انواع دان قهوه را از وبلاگ ما مطالعه کنید.برای انتقال به آن صفحه کلیک کنید.

 

2- منشاء دان قهوه
جایی که دانه‌های قهوه «رشد می کنند» بدون توجه به اینکه چقدر تیره برشته شده یا چگونه دم می‌شوند، ویژگی‌های طعمی آن‌ها را پس از دم کردن مشخص می‌کند. به طور کلی، 3 منطقه جهان وجود دارد که بهترین دانه های قهوه از آنجا منشا می گیرند و هر منطقه قهوه ای با طعم های منحصر به فرد و متمایز تولید می کند.

منطقه 1: آمریکای لاتین
شما می توانید انتظار داشته باشید که قهوه های  آمریکای مرکزی و جنوبی، کارائیب، کلمبیا، کاستاریکا، پاناما و مکزیک دارای ویژگی های طعمی زیر باشند:

_بدنه سبک، شیرین، متعادل و با اسیدیته بالا
_برای حفظ درخشندگی و کمرنگ کردن تلخی، این لوبیاها باید رست ملایم تا متوسط داشته باشند.

منطقه 2: آفریقا/عربستان
دانه‌های قهوه که در قاره آفریقا، در خاورمیانه و مناطق عربستان رشد می‌کنند، به طعم‌های زیر تمایل دارند:

_بدنه متوسط و اسیدی با حالتی تقریباً شربتی
_رست پیشنهادی برای قهوه در این منطقه تیره است، تا طعم های پیچیده را متعادل کند که می تواند از تند تا شکلاتی، از شراب مانند تا مرکبات باشد.

منطقه 3: اندونزی و منطقه جزیره اقیانوس آرام
دانه های آسیا، اندونزی و جزایر اطراف اقیانوس آرام دارای ویژگی های طعمی زیر هستند:

_بدنه سنگین با اسیدیته کم. طعم دلچسب و خاکی
این ترکیب قوی باید تیره تا خیلی تیره برشته شود تا طعم دلچسبی داشته باشد که ته مزه های صاف و گلدار را حفظ کند.

 

کلید شماره 3: رست قهوه

آشنایی با انواع مختلف رست ها و ویژگی های آنها سریع ترین و ساده ترین راه برای پیش بینی طعم دانه های قهوه ای است که می خواهید دم کنید. همراه با گونه و منشا دان قهوه، رست به شدت مسئول تعیین عطر، اسیدیته و بدنه دان انتخابی شما است. با قوانین رست کردن زیر آشنا شوید و در راه تبدیل شدن به یک خبره واقعی قهوه خواهید بود!

قانون 1: برشته های روشن = رنگ دارچینی قهوه ای روشن با بدنه کم و اسیدیته کم (معمولاً طعم کم نیز دارد)

قانون 2: برشته های متوسط = رنگ قهوه ای متوسط با اسیدیته متوسط و بدنه را افزایش می دهد

قانون 3: برشته های تیره = رنگ مایل به قهوه ای / قهوه ای تیره. طعم ممکن است کاهش یابد در حالی که بدنه افزایش می یابد

قانون 4: رستهای تیره فنجان قوی‌تری تولید نمی‌کنند، بلکه فنجانی سازگارتر تولید می‌کنند.

قانون 5: هر نوع دانه قهوه از هر منطقه ای می تواند روشن، متوسط یا تیره برشته شود.

رستی که انتخاب می‌کنید، هم به طعم یا حس قهوه‌ای که ترجیح می‌دهید و هم به نوع قهوه‌ای که دم می کنید، بستگی دارد. به عنوان مثال، رست های متوسط تا تیره با اسپرسو خیلی خوب کار می کنند. در دسته‌های کلی روشن، متوسط و تیره، زیرمجموعه‌های برشته کردن وجود دارد و نوع برشته معمولاً با منطقه مرتبط است.

چند نکته نهایی:

1-ترجیحا از خریدن پودر قهوه خودداری کنید. دانه قهوه بخرید و تازه آسیاب کنید: دانه های کامل طعم و عطر خود را بهتر از قهوه از قبل آسیاب شده حفظ می کنند. دانه ها را درست قبل از دم کشیدن آسیاب کنید تا روغن هایی که به طعم قهوه کمک می کنند حفظ شود

2-به دنبال تاریخ رست باشید: تاریخ رست شدن دان قهوه مهم ترین اطلاعات روی یک بسته قهوه است. از قهوه بدون تاریخ رست اجتناب کنید، زیرا ممکن است کهنه شده باشد.

3-سطح برشته شدن را درک کنید: دانه های قهوه می توانند برشته شده روشن، متوسط یا تیره باشند. رست ها روشن تر طعم اسیدی و میوه ای بیشتری دارند، در حالی که رست های تیره تر، پررنگ تر و تلخ تر هستند. سطح برشته ای را انتخاب کنید که مطابق با ترجیحات ذائقه شما باشد.

4-منشا و تنوع را در نظر بگیرید: دانه های قهوه از مناطق مختلفی می آیند و می توانند طعم های متفاوتی داشته باشند. دانه های عربیکا به طور کلی کیفیت بالاتر و طعم پیچیده تری دارند، در حالی که دانه های روبوستا تلخ تر هستند و محتوای کافئین بیشتری دارند.

5-به بدنه و اسیدیته توجه کنید: قهوه می تواند بدنه ای سبک، متوسط یا سنگین داشته باشد که به بافت و حس دهان آن اشاره دارد. سطح اسیدیته می تواند بالا (سرزنده و روشن)، متعادل یا کم (مسطح تر) باشد. ترکیبی از بدنه و اسیدیته را انتخاب کنید که از آن لذت می برید

6-آزمایش کنید و لذت ببرید: قهوه یک اولویت شخصی است، بنابراین از امتحان کردن دانه‌های مختلف، رست ها و روش‌های دم کردن نترسید تا بهترین چیزی را که دوست دارید پیدا کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *